Svedomie jedného zlodeja

Len pred pár dňami sa v Anglicku odohrala jedna veľmi zvláštna príhoda. Zlodej, ktorý ukradol kabelku, ju vrátil na policajnej stanici. Prekvapenie však pokračovalo. Nielenže z nej nebolo nič ukradnuté, ale vo vnútri bol vložený ospravedlňujúci sa odkaz.

Majiteľka ukradnutej kabelky nedúfala, že sa k nej jej veci ešte niekedy dostanú. Určite si teda viete predstaviť, ako ju prekvapil telefonát z neďalekej policajnej stanice, že si môže svoju neporušenú kabelku vyzdvihnúť. Vtedy ešte nemala tušenie, že tu nájde aj srdcervúcu správu načmáranú červeným perom, v ktorej sa jej „zločinec“ ospravedlňuje. V liste tiež opísal svoju závislosť na droge kryštál meth (pervitín), ktorá sa teší obľube najmä medzi mladými ľuďmi. Lacná a ľahko dostupná omamná látka vyvoláva iba krátke opojenie, no má hrozivé následky. Okrem iného, vo veľkom ničí zuby. Ústna dutina je zbavená slín a chrup tak stráca vápnik. Zuby potom vyzerajú ako labilné špáradlá. Neraz začínajú hniť.

Bolestné a úprimné ospravedlnenie závislého zlodeja dojalo aj pracovníkov policajnej stanice. V liste doslova stálo: „Chcem sa ospravedlniť, že som ukradol túto kabelku. Som závislý na droge kryštál meth, a keď som ju tam uvidel ležať, konal som inštinktívne. Bola to moja prvá reakcia, ktorá má však veľmi mrzí…“ Zlodej tiež dodal, že nemanipuloval s bankovými kartami a údaje si sám neskopíroval, ani ich nikomu neposkytol. V závere vyjadril ľútosť a svoju vieru v to, že kabelka sa dostane čo najskôr k svojej majiteľke. To nebol on, ale pervitín, kto kradol. Posledným „výkrikom“ nešťastného narkomana bolo: „Prosím, nikdy neberte pervitín. Je mi to ľúto.“  

Určite obdivujeme odvahuúprimnosť tohto neznámeho človeka. Pod náporom drog je zaiste ťažké nájsť v sebe ľudskosť. Tento však, na rozdiel od tucta iných, cítil bolesť svedomia a vrátil majetok právoplatnému majiteľovi. Dúfame, že nájde pomoc, aby sa zo závislosti dostal, pretože to nemôže byť zlý človek. Zaslúži si druhú šancu.

Tento príbeh nebol zverejnený iba preto, aby poukázal na dobro v nás, hoci aj zasiahnuté drogami, ale má slúžiť najmä ako varovanie pre každého, kto je v pokušení po droge siahnuť. Zas a znova platí: „NEMÁ TO ZMYSEL!“  

Zdroj: closeronline.co.uk

Obrázky: thiefgame.com, thehillscenter.com, closeronline.co.uk

Komentáre

468 ad