Tabakové rastliny-nové zbrane v boji proti rakovine

Tabak, ktorý je zodpovedný za milióny prípadov rakoviny, by paradoxne mohol byť aj účinným liekom na toto ochorenie. Je možné, že odteraz Vám tabakové výrobky predpíše dokonca sám lekár. Vedci chcú z tabakových rastlín vyvinúť účinné látky, ktoré budú ničiť rakovinotvorné bunky. 

Austrálski vedci prišli s tvrdením, že tabak môže pomôcť vyliečiť rakovinu. Rastlina má poskytnúť novú metódu boja proti nádorovým bunkám. Odborníci sledovali, ako reaguje okrasný tabak bojujúci proti hubovým a bakteriálnym patogénom, ktoré sa snažia na pletivách tejto rastliny živiť . Zostali šokovaní. Identifikovali molekulu, ktorá by mohla ničiť nádorové bunky v ľudskom tele. Izolovaný proteín nazvali NaD1. Funguje tak, že vytvára klieštikom podobnú štruktúru, ktorá sa pripojí na lipidy v bunkovej membráne rakovinovej bunky, a tým doslova bunkovú stenu otvorí a roztrhne. Bunka tak vypustí obsah a exploduje, čo znamená jej okamžitú smrť. Prvé klinické testy účinnosti NaD1 v ľudskom tele pri liečbe rakoviny sa už začali a predbežné výsledky sú veľmi sľubné. Proteín by mohol v budúcnosti slúžiť ako veľmi účinný prostriedok pre liečbu mnohých nádorových ochorení.

Americkí vedci zo Stanfordovej univerzity zas vyvinuli vakcínu na báze rastlíny, ktorá je schopná simulovať imunitnú reakciu v niektorých prípadoch rakoviny. Výskumníci si ešte nie sú istí, či je táto imunitná reakcia dostatočná, aby úplne vyliečila pacientov s rakovinou. Veria však, že technika povedie k liečbe určitých osobitne závažných foriem rakoviny. Cieľom liečebnej metódy je mobilizácia imunitného systému, aby bojoval proti rakovine.

Konope

Konope sa stále ešte skúma, ale vedci sa domnievajú, že i ono môže zohrať svoju úlohu pri nádorových ochoreniach. Už teraz sú si ale istí, že pomáha zmierňovať niektoré prejavy chorôb. Pri rôznych neurologických poruchách tlmí bolesť, pomáha pri roztrúsenej skleróze, vracia chuť do jedla, znižuje očný tlak a odporúča sa užívať pri rakovine prsníka, nádoroch štítnej žľazy, alebo rakovine hrubého čreva. Konope pridávané do mastí lieči kĺby a pomáha aj pacientom s lupienkou, atopickým či iným ekzémom a suchou pokožkou. Obsahuje totiž takzvané kanabionoidy, ktoré majú veľa liečebných účinkov.

Zdroj: livescience.com

Obrázky: livescience.com, blog.nola.com, growingsmallfarms.ces.ncsu.edu

Komentáre

468 ad