Tajomstvá ľudskej mysle

Ľudia majú tendenciu myslieť si, že sú pánmi tvorstva. Všetko vieme, všetko sme videli, všade sme boli. Zamysleli ste sa však niekedy nad tým, ako sa v našich hlavách zrodilo vedomie, otázky života a smrti, či spánok a s ním spojené snenie? Je to jednoducho dané? Ako to vlastne v tom našom mozgu funguje? Poďte sa s nami pozrieť na najtajomnejšie miesta ľudskej mysle.

Rebríček tajomstiev

10

Na desiatom mieste tajomstiev ľudskej mysle sa umiestnilo vedomie. Vedci sa snažia vysvetliť, prečo vnímame slnko, spev vtákov, jemný vánok a pod. Uvažujú o tom od staroveku. Dodnes zostáva táto úžasná vec neriešiteľlým hlavolamom a bude nás (zrejme) zamestnávať do konca vekov.

9

Deviate miesto obsadila tzv. „mraznička“. Pýtate sa, čo to vlastne je? Pokiaľ si spomínate na film “Navždy mladý”, nasledujúce tajomstvo veľmi ľahko pochopíte. V Arizone jestvuje centrum Cryonics, ktoré umožňuje zmrazenie tela. Pokiaľ sa pred smrťou rozhodnete, aby Vaše telo zmrazili (za nemalú čiastku peňazí) môžete istým spôsobom žiť večne. Ako? Pokiaľ by vedci objavili liek na chorobu, ktorá bola dôvodom Vášho úmrtia, mohli by Vaše telo rozmraziť a skúsiť to s Vami ešte raz.

8

Ôsmym v poradí je tajomstvo starnutia. Vedci rozmýšľajú, prečo istá skupina ľudí starne skôr ako tá druhá. Uvažujú o genetike a rôznych ďalších faktorov podieľajúcich sa na tomto procese. Ale stále je to pre nich jedno veľké mystérium.

7

Príroda verzus výchova obsadzuje v rebríčku siedme miesto. Odborníkom totiž neustále vŕta v hlave princíp nášho správania. Riadime sa génmi alebo životným prostredím? Čo nás vlastne ovplyvňuje najviac? Každopádne, v poslednej dobe sa objavuje čoraz viac dôkazov, ktoré potvrdzujú, že nás všetkých silno ovplyvňujú obe sféry. Za to, kto sme a čo robíme môžu teda gény, ale aj prostredie.

6

Šieste miesto rebríčka patrí hlavolamu, ktorý súvisí s našim smiechom. Keď vykonávame túto milú činnosť, rozsvietia sa tri časti mozgu: časť nášho myslenia, pohybová oblasť, ktorá naštartuje naše svalstvo, a napokon emocionálna oblasť, ktorá vyvoláva skvelý pocit. Veľkou neznámou však pre vedcov ďalej ostáva človek, ktorý sa smeje hlúpym vtipom brata, zatiaľ, čo niekto iný sa smeje na najkrvavejšom horore filmovej histórie. Jedna vec je však jasná – vďaka smiechu sa cítime lepšie.

5

Prvú päticu uzatvára tzv. pamäťový kruh. Vedci neustále rozmýšľajú nad tým, ako si človek vytvára osobné filmy a neustále si prehráva v mysli prvé objatie či držanie za ruku. Zároveň však uvažujú aj nad predstavivosťou a tvrdia, že tak ako spomienky, aj ona sa prehráva v rovnakej časti mozgu, v hipokampuse, ktorý tiež familiárne nazvali pamäťové pole.

4

Vedci sa zaoberajú aj našimi biologickými hodinami. Lámu si hlavu nad tým, či by bol náš režim iný, ak by sme mali neprestajný a dostatočný prísun svetla. Deň má však stále iba 24 hodín. Možno aj vy patríte medzi tých, ktorí túžia, aby mal aspoň 48. Vedci rozmýšľajú aj nad tým, či by sme hormón melatonín nemohli prijímať prostredníctvom rôznych doplnkov. Čo vy na to?

3

Tretie miesto patrí “Fantómovým pocitom. Náš mozog je v tomto procese naozaj tajomným miestom. Predstavte si, že Vám chýba končatina, ale vy ju stále cítite. Teplo, bolesť či svrbenie neprestáva, aj keď už noha nie je Vašou súčasťou. Podľa vedcov je vysvetlenie týchto pocitov jednoduché. Náš mozog má vytvorený plán,  kontroluje svoje telo, aby bolo neporušené a snaží sa neustále pracovať na jeho súlade, aj keď Vám niečo chýba.

2

Druhú priečku tvorí spánok. Vedci ho nazývajú tiež detektívom, ktorý dozerá na to, aby sme si naozaj oddýchli. Koniec koncov, potrebuje ho každý z nás. Viac než štvrtina ľudského života patrí spánku a vedci tvrdia, že dôvody tejto potreby zostávajú naďalej nesúrodé a záhadné.

1

Prvé miesto v otáznikoch vedcov získalo snívanie. Pokiaľ by ste sa odborníkov opýtali, ako sú na tom s jeho skúmaním, každý by krútil hlavou a odpovedal , že táto otázka ľudskej mysle je tým najtvrdším orieškom. 

Nuž, stále je čo objasňovať a skúmať. Možno to tak má byť. Nemôžeme predsa vedieť všetko. Nad čím by sme potom žasli? Kto by nám stanovil ciele, prekážky a hranice? Kým je tu niečo, čo nás núti zamyslieť sa, tak je tu aj zmysel a motivácia

Zdroj: livescience.com

Obrázky: kushiinstitute.org, langevin.com, mashable.com

Komentáre

468 ad