Tajomstvá našej Zeme

Možno Vás lákajú bájne krajiny, alebo sú to fantastické svety z rozprávok a sci-fi príbehov. Zdá sa Vám, že náš svet je fádny a nemôže už nič ponúknuť? Láka Vás objavovanie tajomstiev, ktoré by ste mohli preskúmať a pozrieť sa na ne zblízka? Naša planéta nie je ani zďaleka taká nudná, ako sa môže zdať. Existuje tu ešte neúrekom kúskov, ktoré si píšu vlastnú geologickú históriu. Aj keď sa ich môžeme dotknúť a vidieť na vlastné oči, nevieme ich vysvetliť. Magazín Life Style Vás pozýva na malú prehliadku tých najneuveriteľnejších miest. 

Oko Sahary

Obrí kruh meria v priemere asi 50 kilometrov. Oproti ploche púšte sa jeho tvar a farba odrážajú. Kruhový obrys vyzerá ako gigantické oko.

Tento skvost je obklopený tisíckami kilometrov púšte, takže sa jedná o jedno z mála miest na našej planéte, ktoré videla sotva stovka ľudí. Ide o niekoľko sústredných kruhov, ktoré majú pri pohľade zhora medenú farbu. Prvýkrát si jeho existenciu všimli až astronauti, ktorí pozorovali Saharu z obežnej dráhy. Do tej doby nebolo človeka, ktorý by niečo také zaznamenal.

Sopka Uturuncu

Uturuncu je v súčasnosti neaktívny stratovulkán, ktorý sa nachádza v Bolívií. S výškou 6.000 m je to zároveň najvyšší vrch juhozápadnej časti Bolívie. Stavba sopky je tvorená prevažne andezitmi a dacitmi, niektoré z nich vyzerajú relatívne zachovalo – nezvetrane, aj keď nesú znaky abrazívneho pôsobenia kontinentálneho ľadovca posledného globálneho zaľadnenia.

Jazero Hillier

Jazero bez odtoku sa nachádza na austrálskom ostrove patriacom do komplexu asi 100 ostrovov na juhozápadnom pobreží západnej Austrálie, v blízkosti Cape Arid. Je to soľné jazero o šírke asi 600 metrov a od mora je oddelené úzkym pásom krajiny. Má tvar pripomínajúci stopu a od okraja lesa ho delí pás piesku zmiešaného so soľou. Jazero je sfarbené doružova. Dôvod pre túto farbu nebol doteraz objasnený. Táto farba je stála, a to aj pri naplnení vody do nádoby. 

jazero

Havajské ostrovy

Havajské ostrovy ležia uprostred Tichého oceánu, priamo na obratníku Raka. Sú jedným z 50 štátov USA, a to mimoriadne špecifickým. Big Island – Veľký ostrov je síce najväčší, no zároveň najmladší z havajských ostrovov. Medzi TOP atrakcie tohto ostrova patrí Národný park Hawaii Volcanoes. Ďalšou zaujímavosťou je napríklad najvyššia hora štátu Hawaii (Waipio Valley – tzv. „Údolie Kráľov“), kde na útesoch vysokých 600 m (majestátne lemujúcich okolie) dominujú jedny z najväčších havajských vodopádov. 

Zdroj: listverse.com

Obrázky: listverse.com, ohselfie.com

Komentáre

468 ad