Takto nejako sa cítia deti, ktoré trpia šikanou

šikanaŠkolákov a študentov, ktorých trápi šikana, nie je málo. Ide o vážny stav, ktorý sa stal veľmi desivým problémom súčasnosti a straší nejedného rodiča i dieťa. Svoje o tom vie aj 14-ročný Ryan, ktorý je spolužiakmi odmietaný kvôli chorobe, ktorou trpí. Napriek trápeniu sa však rozhodol nemlčať a poukázať na to, čo dennodenne on a iné deti prežívajú. Čítajte magazín life-style a dozviete sa viac. 

Inakosť sa neodpúšťa

Ryanovi Wigginsovi diagnostikovali Aspergerov syndróm, keď mal desať rokov. Odvtedy sa mu v škole stále posmievajú.

Ide o ochorenie podobné autizmu, následkom čoho má chlapec problém s komunikáciou aj začlenením sa do kolektívu. A to sa veru neodpúšťa. Preto sa rozhodol nakrútiť krátky film, ktorým chce upozorniť na to, ako kvôli tomu trpí. Študent z Watfordu použil pri nakrúcaní selfie tyče, HD kameru aj zrkadlá. Zachytil tam svoj bežný deň a pocity, ktoré ho zožierajú.

Možno zajtra…    

Čiernobiely film má názov Zajtra. Začína zábermi, ako Ryan ráno vstáva a pripravuje sa do školy.

„Zažijem, aké je to pozerať sa sám na seba v zrkadle bez toho, aby som chcel odvrátiť zrak, lebo cítim hanbu a znechutenie z toho, kým som? Myslím, že dnes nie. Možno zajtra,” pýta sa svojho odrazu v zrkadle hneď zrána Ryan.

Podobné myšlienky mu blúdia hlavou aj po zvyšok dňa. Keď príde domov zo školy, zamkne za sebou dvere, zrúti sa na zem a rozplače sa. Ani doma totiž nemá pokoj, výhražné sms-ky mu nedajú vydýchnuť. Nečudo, že nešťastný chlapec neraz uvažoval aj o samovražde. Chcel sa priotráviť liekmi alebo si podrezať žily.

„Skončí to niekedy? Príde čas, kedy budem aj ja šťastný? Myslím, že dnes nie. Možno zajtra,” povzdychne si rezignovane.

Šikana sa nás týka

Ryan musel kvôli šikane odísť zo školy, pretože už nezvládal každodenný psychický teror, ktorému musel čeliť. Jeho mama pre denník DailyMail povedala, že hoci ani na súčasnej škole, kde Ryan prestúpil, to zďaleka nie je ideálne, zlepšuje sa to.

„Šikanujú ma odvtedy, odkedy si pamätám, že som iný,” priznáva Ryan.

No hoci by sa mohlo zdať, že ho šikana zlomila, opak je pravdou. Chce totiž pomôcť ostatným, ktorí možno nie sú takí odolní a vyrovnaní ako on. Ryan dokonca spolupracuje s charitou, ktorá pomáha deťom s autizmom.

____________

Zdroj: dailymail.co.uk/femail/article-3327138/Autistic-teen-told-kill-bullies-uses-selfie-stick-film-video-daily-torment.html

Obrázok: freedigitalphotos.net/images/Learning_g376-Stressed_School_Boy_p67330.html

Komentáre

468 ad