Tatranský karling

Zimná športovo-zábavná aktivita, ktorá bola medzi návštevníkmi Vysokých Tatier známa už pred 100 rokmi, opäť ožíva a získava na popularite. O čo ide? Poďte sa s magazínom life-style pozrieť na to detailnejšie. 

karling

Oblastná organizácia Vysoké Tatry-Podhorie v spolupráci s hotelom Villa Siesta prinášajú širokej verejnosti v tejto zimnej sezóne staronovú voľnočasovú aktivitu, a teda tatranský karling. Je určená dospelým i mládeži, návštevníkom i domácim obyvateľom. Ide o výborný spôsob, ako stráviť príjemné a zábavne chvíle s rodinami či priateľmi v prírode, ale aj príležitosť zašportovať si.

Tatranský karling je modifikácia športu, ktorý vznikol v Rakúsku a Nemecku. V týchto krajinách  je stále najviac rozšírený. Prvé písomné zmienky o tejto zimnej športovej aktivite siahajú do konca 12. storočia. V minulosti sa hrávalo na zamrznutých plochách alpských riek a jazier, ktoré poskytovali ideálnu rovnú plochu pre zábavné hádzanie kameňov na cieľ. Len v Rakúsku sa v súčasnosti tomuto športu venuje viac ako 100.000 hráčov.

V Tatrách sa v minulosti súťaže hrávali najmä na Štrbskom Plese a v Tatranskej Lomnici. Tatranský karling sa hrá s tradičnými tzv. drevenými kameňmi. Hrať môžu tímy i jednotlivci. Hlavnou disciplínou je súťaž družstiev, kde nastupujú proti sebe 2 tímy, obyčajne 4-členné. Pravidlá a bodovanie sú podobné hre petanque. V hre ide o čo najpresnejšie umiestňovanie kameňov k cieľu, ktorý sa nachádza na vyznačenom bode v obdĺžnikovom poli. V tomto poli sa ale môže presúvať a to podľa toho, ako ho zasiahne kameň. Cieľ sa tak počas hry mení a hráči takticky môžu súperove kamene vyrážať a vlastné prisúvať k cieľu. Po odhádzaní kameňov nasleduje bodovanie, ktoré sa zapisuje podľa vzdialenosti jednotlivých kameňov od cieľa. V súťaži jednotlivcov vyhráva ten hráč, ktorému sa podarí umiestniť kameň čo najbližšie k vopred určenému miestu. Špeciálnou disciplínou je hod na najväčšiu vzdialenosť.

V súčasnosti je hra možná na klzisku v Novom Smokovci (otvorené denne od 8:00 do 22:00), vybavenie na hru je k dispozícii na zapožičanie v hoteli Villa Siesta, ktorý sa nachádza v blízkosti klziska.

Dali by ste si povedať? Ak sa rozhodnete okúsiť čaro tejto hry (pokiaľ ste tak už neurobili), prajeme príjemnú zábavu. 

Zdroj: slovakia.travel, sporttatry.sk

Obrázok: sporttatry.sk

Komentáre

468 ad