Tenis pod vodou? Možno už čoskoro v Dubaji…

Len si to predstavte… Sedíte na krásnom a modernom tenisovom štadióne, dívate sa na najlepších tenistov súčasnosti a nad hlavami Vám plávajú rybičky od výmyslu sveta. Vraj nemožné? Pre mesto šejkov, milionárov a vizionárov, kde už postavili nejeden architektonický skvost, je možné všetko. Poďte sa teda s magazínom life-style pozrieť na tú parádu. 

tenis dubai

Podvodné ihrisko

S veľkolepou ideou prišlo poľské 8 + 8 Concept Studio. Jeho architekt Kryštof Kotala si na zreálnenie svojho veľkého sna, ktorým je obrovský podvodný tenisový dvorec, vybral práve prosperujúci Dubaj.

Inšpirovať sa nechal už existujúcimi akváriami, ktoré ponúkajú jedinečné prechádzky v sklenených tuneloch pod morskou klenbou, kde sa návštevníkom pohybujú nad hlavami žraloky, chobotnice a podobne. Jednoducho povedané, kúsok oceánu je možné vytvoriť kdekoľvek na svete.

 Akvárium nad tenisovými kurtami by však bolo o „niečo“ väčšie a finančne nákladnejšie, ako ktorékoľvek z dosiaľ postavených. 

Odborníci varujú

Ohromujúce športovisko má už aj predbežný názov – Dubajské tenisové centrum. Pod jeho „vodnou“ strechou by chceli smelí tvorcovia umiestniť až sedem kurtov.

Ambiciózny projekt je však stále len vo fáze návrhov.

Špičkoví inžinieri totiž varujú, že jeho technická realizácia je veľmi komplikovaná, priam nereálna.

Nejde len o vysokú nákladnosť projektu, ale i o splnenie prísnych bezpečnostných noriem.

Jednou z najväčších výziev tak nie je zohnať ochotného investora, šejkovia si predsa radi priplatia za svoje exkluzívne hračky, skôr ide o problém vyrobiť  požadovanú obrovskú sklenú tabuľu, dostatočne hrubú a nárazuvzdornú.

Áno, predstava, že Federer s Djokovičom hrajú veľkolepé finále na dvorci, zatiaľ čo nad nimi pulzuje morský svet, je viac než lákavá, ale doposiaľ ešte nebola vyrobená tak veľká a zakrivená sklenená tabuľa. Zostáva preto otázne, či a kedy sa na tom niečo zmení.

Padli tiež otázky, ako by sa samotným tenistom hralo v takomto netradičnom prostredí.

Varšavský vizionár sa však svojej myšlienky nevzdáva a nadšene prehlasuje:

„Dubaj je skvelé miesto na takýto projekt. Verím, že celá myšlienka má veľký komerčný potenciál a dokáže skombinovať to najlepšie z najnovších technológií, ekológie a športu.“

Nechajme sa prekvapiť, či sa podarí opäť raz prekonať ľudské aj architektonické hranice.

_______________

Zdroj: dailymail.co.uk/sciencetech/article-3062688/You-Architect-serves-plans-underwater-tennis-court-coast-Dubai.html

Obrázok

i.dailymail.co.uk/i/pix/2015/04/30/16/2829574200000578-3062688-Game_set_catch_of_the_day_An_architect_has_served_up_plans_for_a-a-11_1430406689809.jpg

Komentáre

468 ad