Tento svet nepraje odlišným

Lizzie sa však nepriazni osudu vzoprela

odlišnosťNiekoho negatívne skúsenosti zlomia, iných zasa inšpirujú k väčšej snahe a aktivite. Začnú na sebe pracovať, ba dokonca im záleží na zmene myslenia druhých. Takáto je nepochybne aj Lizzie Velasquez, médiami aj mnohými ľuďmi hanlivo označovaná ako „najškaredšia žena na svete“.

Škaredá choroba

Pritom jediné, čo je na tejto 26-ročnej bojovníčke škaredé, ak sa to tak dá vôbec označiť, je vrodené ochorenie, s ktorým musí celý život zápasiť. Akoby toho nebolo málo, od mala čelí aj nenávistným posmeškom a krutým rečiam.

Lizzie Velasquez sa narodila so vzácnou genetickou vadou, ktorá zapríčiňuje predčasné starnutie, na jedno oko nevidí a celkovo pôsobí veľmi vyziabnuto. Celý jej výzor je tak od detstva iný a ona si to naplno uvedomuje, napriek tomu sa nehodlá vzdať a podriadiť tým, ktorí ju odsudzujú za niečo, čo nemôže sama nijako ovplyvniť, a teda svoj vonkajší vzhľad. Práve naopak, snaží sa o svojom probléme hovoriť verejne a zmeniť veci k lepšiemu.

Skutočná krása ide zvnútra

V tomto prípade, u tejto ženy platí viac, ako inde, že skutočná krása je častokrát na prvý pohľad neviditeľná. Najškaredšia žena sveta, toto je „titul“, ktorým ju neraz označili, dokonca sa v dobe, keď mala sedemnásť rokov objavilo na internete video útočiace na ňu len pre jej vzhľad a malo niekoľko miliónov vzhliadnutí. A nespočetne veľa hrubých, krutých a zraňujúcich komentárov.

 „Ako 17-ročná som na internete narazila na video, kde ma niekto označil za najškaredšiu ženu na svete. Malo vyše štyri milióny vzhliadnutí a pod ním boli tisícky komentárov. Prečítala som si každý jeden a dúfala, že sa nájde niekto, kto o mne napíše aj niečo pekné, no nestalo sa,” vyjadrila sa k nemu s odstupom času ťažko skúšaná Lizzie.

Niektorí neznámi písali, že sa ani nemala narodiť, no ani ďalší sa nenechali svojou krutosťou zahanbiť, pretože takpovediac vyzývali Lizzie, aby sa zastrelila či rovno upálila.

Áno, takí sme my ľudia, posudzujúci všetko navonok. Povrchní a krutí.

No hoci Lizzie zažila túto hrôzu a uvidela pravú ľudskú tvár v priamom prenose, na vlastnej koži, nezlomilo ju to.

Statočné srdce

To istotne táto mladá žena má, ako inak by vytrvala a prepracovala sa až tam, kde je dnes?

Venuje sa iným, cestuje po svete, kde vystupuje ako motivačná rečníčka, píše knihy, no predovšetkým sa snaží pomôcť ľuďom s podobne nepriaznivým osudom, ako je ten jej. Dokonca o nej vznikol aj dokument s názvom Statočné srdce.

Snahou režisérky snímky Sary Bard bolo upozorniť na problém diskriminácie, ktorému neraz čelia už malé deti na školách.

Lizzie Velasquez presne vie, o čom je reč, a tak je tou najpovolanejšou, ktorá má čo k tejto téme povedať.

 „Žijeme vo svete, kde nás súdia podľa vzhľadu alebo kultúry. Je to spravodlivé? Určite nie, ale nie je to niečo, čo nemôžeme zmeniť alebo napraviť.” Lizzie verí v dobro ľudí, ktorého si ale za svoj život príliš neužila. Redakcia magazínu life-style jej drží palce a verí, že aj po prečítaní tohto článku si mnohí vstúpia do svedomia. 

__________

Zdroj: huffingtonpost.com/entry/lizzie-velasquez-thankful-for-haters_5605ad9be4b0dd8503079ac6

youtube.com/watch?v=kH3JycOMCR0

Obrázok: freedigitalphotos.net/images/stand-out-indicates-chosen-one-and-alone-photo-p282992

Komentáre

468 ad