Tesco má problémy! Už to nie je to, čo bývalo…

obchodVeľkosieť predajni Tesco, ktorá má svoje aktíva naprieč celou Európou, akosi stráca svoje postavenie na trhu. Táto situácia má byť spôsobená prístupom k zamestnancom, ktorý mnohí označujú za ponižujúci, ba až otrocký. Alebo je to iba boom, ktorý spustila šikovná konkurencia? Poďte sa s magazínom life-style pozrieť na to bližšie. 

Zlá obchodná politika

Zatiaľ čo si manažéri naďalej doprajú nadpriemerné odmeny, spoločnosť stále viac upadá. To potvrdzujú britskí akcionári, radoví zamestnanci známych hypermarketov a koniec-koncov aj samotní zákazníci.

„Keď sme kupovali akcie Tesca, bol tento reťazec doslova Rolls-Royceom medzi supermarketmi a vlani sa stal Ryanairom medzi predajcami potravín,“  vyjadril sa pre The Telegraph Anthony Lee, jeden z akcionárov.

Tesco totiž minulý rok skončilo so stratou 6,4 miliardy libier, čo však, zdá sa, vôbec neznepokojuje jeho vysoko postavených manažérov, ktorí nezdary nijako nepocítili. A pritom ide o jednu z najväčších strát v histórii britského veľkoobchodu.

Jedinou badateľnou zmenou (no zdá sa, že tiež robenou viac na oko, ako kvôli reálnym zmenám k lepšiemu) je výmena generálneho riaditeľa reťazca. Philipa Clarka nahradil David Lewis.

Novodobí otroci?

Podľa prepočtov zarobí generálny riaditeľ Tesca 3.424 libier na deň, zatiaľ čo radový predavač len 46 libier.

„Naša spoločnosť už nemôže akceptovať chamtivosť našich lídrov. Potrebujeme bezúhonných spolupracovníkov, nie niekoho, kto si naplní svoje vrecká na náš účet. Otroctvo predsa zakázali ešte v 19. storočí,“ tak znie vyjadrenie ďalšieho z investorov v Tescu, Michaela Mason-Mahona

Ako uvádza stránka PayScale, ktorá monitoruje mzdy, v britskom Tescu je priemerná hodinová mzda asistenta predaja 6,45 až 8,03 libry, mäsiar zarába od 6,24 do 9,36 libry a pokladníčka si „prilepší“ o 5,38 až 7,99 libry.

Len na britských ostrovoch pritom Tesco zamestnáva 320-tisíc ľudí.

Príde bankrot?

Hoci sa za posledné mesiace pád Tesca spomalil, stále nemožno hovoriť o vymotaní sa z patovej situácie.

Vo Veľkej Británii zaznamenalo Tesco do konca mája tohto roka pokles tržieb o 1,3 percenta. Minulý rok za to isté obdobie to bol dokonca až 4-percentný pokles.

Predaj v Tesco Group tak za prvý štvrťrok klesol celkovo o 1,3 % (vlani to bolo  až o 3,4 %).

Žeby sa predsa dostávali z najhoršieho?

Nie každý to však vidí tak ružovo ako optimisticky naladený šéf.

Akcie, akcie, akcie

Ako každý obchodný reťazec, aj Tesco láka svojich zákazníkov na znížené (tzv. diskontné) ceny a stále nové akcie. Práve v tom vidia nespokojní akcionári veľkú slabinu a odtiaľ tiež pramení prirovnanie k nízkonákladovej leteckej spoločnosti Ryanair. Za akciami sa totiž často ukrýva aj znížená kvalita tovaru či služieb, a teda i znížené pohodlie zákazníka.

Čo sa slovenského trhu týka, aj tu sa kadečo pošuškáva, o predaji siete Tesco či prípadnom odchode zo Slovenska, ako sa však uvádza v kvartálnej správe britského obchodného gigantu, s pôsobením na našom i českom trhu sú spokojní.

Či sú rovnako usmiati aj ich slovenskí zamestnanci s minimálnymi mzdami alebo zákazníci stojaci v nekonečných radoch pri pokladniach, tak to už je iná vec. 

_________

Zdroj

telegraph.co.uk/finance/newsbysector/retailandconsumer/11701975/Tesco-has-turned-from-Rolls-Royce-into-Ryanair-say-angry-shareholders.html

Obrázok

freedigitalphotos.net/images/retail-store-blurred-background-photo-p314955

Komentáre

468 ad