Toaletné návyky prezradia mnohé o našom zdravotnom stave

toaletaTo, ako sa správame na toalete, o nás veľa vypovedá. Hoci je to pomerne chúlostivá téma, nemala by byť tabuizovaná a my by sme nemali isté prejavy prehliadať. Predídeme tým totiž vážnym zdravotným komplikáciám. Magazín life-style o tom prezradí viac. 

Ako často chodíte na záchod?

Čo je pre niekoho samozrejmé, iní musia vyvolávať rôznymi podpornými prostriedkami, medikamentami či preháňadlami, len aby sa mohli konečne vyprázdniť.

Pritom ísť na malú či veľkú potrebu, najlepšie niekoľkokrát denne, je vec absolútne prirodzená, avšak nevhodnou stravou, chorobami a inými vplyvmi sa môže aj vzhľad či periodicita našej stolice narušiť. Všímate si pozorne jej farbu či konzistenciu, prípadne intervaly?

Zápcha

Je nevyhnutné kontrolovať pohyb svojich čriev. Znie to možno zvláštne, ale odborníci práve toto od svojich pacientov sťažujúcich sa na tráviace ťažkosti či problémy s vylučovaním žiadajú. Veľa to totiž vypovie o našom zdravotnom stave. Zdravý jedinec by mal použiť toaletu asi dvadsať minút po jedle, najlepšie trikrát denne. Ak je to menej, ako uvádzajú odborníci, hrozí nebezpečenstvo zápchy, ktorá môže byť viac ako nebezpečná. 

Asi všetci sme niekedy zažili pocit nafúknutého brucha (po skonzumovaní niečoho ťažkého, zle stráviteľného), ak však dôjde k ozajstnej zápche, hrozí riziko zápalu čriev, pretože zápcha ovplyvňuje zdravé baktérie v našich črevách, priberanie a hormonálnu nerovnováhu.

Čo robiť pre pravidelnosť stolice?

V prvom rade je nutné jesť vyváženú a zdravú stravu (dostatok ovocia a zeleniny), preferujte najmä surové jedlo, ktoré strávite rýchlejšie, vyhnite sa žuvačkám, šumivým nápojom a umelým sladidlám. Aj niektoré lieky, ktoré dlhodobo či občasne užívate, môžu upchávať.

Čo však zaručene pomáha, je aktívny spôsob života (pohyb, pohyb a ešte raz pohyb), eliminácia stresu a nezabúdajte piť veľa vody!

Akej farby máte moč?

Aj toto je zásadná otázka. Pokiaľ je číry, je to dobré znamenie. Vypovedá o tom, že pijete dostatok tekutín, no často je to spôsobené aj užívaním liekov na krvný tlak.

Zafarbenie do biela môže signalizovať, že jete prevažne syrové výrobky, respektíve jedlo obsahujúce fosfáty. U mužov to môže byť následok prieniku spermií do močovej trubice po sexe. Ak to však dlhší čas nemizne, rozhodne navštívte svojho lekára.

toaletny papier

Svetložlté sfarbenie je ideálne. Ste hydratovaný, nakoľko vo vzorke zdravého moču by malo byť až 96 % vody a zvyšok odpadové látky (soli, hormóny, minerálne látky), ktoré prechádzajú obličkami.

Žiarivá žltá nemusí byť signálom choroby, možno len užívate vitamínové doplnky, ktoré obsahujú viac B-čka a C-čka (a telo ten prebytok vylučuje práve močom), alebo jete veľa špargle, čo ale rozhodne neškodí.

Spenený moč môže signalizovať problémy obličiek.

Jedlo, ktoré počas dňa skonzumujeme, má veľký vplyv na farbu nášho moču. Napríklad priveľa hnedej fazule ho zafarbí dohneda, červená repa zasa naružovo…

Ale pozor! Možno je začervenanie spôsobené krvou v moči, a to nikdy nepodceňujte! Môže to byť totiž aj indikátor rakoviny.

Všímajme si i tieto aspekty života, nech všetky prípadné zmeny spozorujete včas a rýchlo na ne zareagujete.

________________

Zdroj:

mirror.co.uk/lifestyle/health/what-your-toilet-habits-telling-5784599#rlabs=2

Obrázky:

freedigitalphotos.net/images/Bathroom_g188-3D_Man_Sitting_On_Toilet__p58004.html

freedigitalphotos.net/images/Bathroom_g188-Hand_Holding_Toilet_Paper_p40026.html

Komentáre

468 ad