Trendy v bývaní na rok 2015

Chcete zmodernizovať svoj interiér alebo iba túžite po zmene? Dizajnéri sa inšpirovali v rôznych častiach sveta. Magazín life-style si dnes pripravil článok o tom, aké trendy v bývaní nás čakajú tento rok. 

Najdôležitejšia je harmónia

Ak milujete leto, dovolenky a exotiku, určite si obľúbite aj etno štýl. Nemusíte si hneď kupovať nový nábytok, ale postačí aj pár dekorácií z dovoleniek. Základ tvoria tmavé masívy a bohaté tkaniny. Môžete si zvoliť oranžovo-červené odtiene horúcich afrických púští, zenovo čistý tmavo ladený interiér japonského minka (domu) alebo na farby a vzory bohatý arabský svet. V etno štýle je najdôležitejšia harmónia. Interiér dopĺňa veľké množstvo tkanín v podobe závesov, nástenných i podlahových kobercov, diek a vankúšov. Vhodnými doplnkami sú aj etnická keramika, vázy s kvetinami či exotická zeleň.

etno styl

Nechajte vyniknúť krásu prirodzenosti

Pokiaľ máte radšej prírodné materiály a objavujete čaro starých vecí, určite sa nechajte viesť rustikálnym štýlom. Základným pravidlom tohto štýlu je zdôrazniť to prírodné. Najdôležitejšími materiálmi sú drevo, kameň a textílie. Uprednostňuje sa neopracované drevo v surovom stave. Je možné ho použiť všade – drevený nábytok, drevené trámy v strope, drevená podlaha. Textílie by tiež mali byť v prírodných a zemitých farbách. Využíva sa predovšetkým vrecovina, ťažké bavlnené textílie alebo ľan. Celkový dojem dotvárajú aj závesy, poťahy, obrusy a koberce. Vhodné nie sú vzorované textílie, povolený je len nejaký jednoduchý vzor, napríklad pásiky. Rustikálny štýl necháva vyniknúť krásu starého nábytku a bytových doplnkov. Celkom pokojne môžeme tvrdiť, že čím staršie a ošarpanejšie vecí sú, tým sú originálnejšie.

rustikal

Rozžiarte svoju domácnosť

V prípade, že ste si stále nevybrali, možno uprednostňujete skôr praktický bytový minimalizmus alebo škandinávsky dizajn. Používanými materiálmi sú drevo, sklo, kov, koža a plast. Ak si chcete zariadiť svoj domov ako severania, základom bývania je svetlo. Preto sa v tomto štýle volia svetlé steny, podlahy, veľké okná, dostatok lámp a iných svietidiel. Aby mohlo do miestnosti prenikať denné svetlo, je potrebné vyhnúť sa tmavým závesom a záclonám. Vhodné sú záclony z jemných priesvitných materiálov. Základnou farbou je biela, ktorá sa používa aj na nábytku a bytových doplnkoch. Povolené sú aj prírodné odtiene ako béžová, hnedá alebo sivá. Na oživenie sú vhodné jemné pastelové farby. Odporúčajú sa tiež doplnky, ktoré podporujú prirodzené svetlo, a teda veľké zrkadlá, sklenené stolíky s kovovou konštrukciou či svietniky. Svoje miesto majú v severských domoch aj rastlinky. Vyskúšajte položiť na kuchynské okno bylinky (mätu, bazalku, rozmarín) v črepníkoch.

skandinavsky dizajn

Tieto štýly sú rozhodne trendy, ale najdôležitejšie je vytvoriť si taký domov, v ktorom sa budete cítiť dobre a kde sa budete radi vracať.

Zdroj: homedit.com

Obrázky: vinci-design.ru, st.houzz.com, emtblog.com

Komentáre

468 ad