Umelecký Londýn

Ísť v tomto meste na výstavu je také prirodzené, ako vypiť si dobrý čaj. A zrejme to nebude iba tradícia, ktorá do galérií  priťahuje Londýnčanov i turistov ako magnet. Magazín life-style Vám chce dnes predstaviť niekoľko atraktívnych miest, ktoré by ste si nemali nechať pri návšteve Londýna ujsť, ak sa považujete za milovníkov umenia alebo aspoň esteticky cítiaceho človeka. 

londyn

Mirrorcity, Hayward Gallery

Haywardova galéria je jedna z najdôležitejších londýnskych miest, kde je vystavované súčasné umenie. Sama nevlastní žiadnu stálu zbierku. Je umiestnená v jednej z najprostejších budov v Londýne, ktorá delí Londýnčanov na dva tábory – tých, čo ju nenávidia a tých, čo ju zbožňujú.

Kráľovná ju slávnostne otvorila v roku 1968. Ide o ikonu brutálnej architektúry 60. rokov. Svoje meno nesie po Sirovi Isaacovi Haywardovi. Galéria susedí s Kráľovským národným divadlom a Queen Elizabeth Hall.

Marian Goodman Gallery

Ide o londýnsku galériu, ktorá vystavuje najnovšie diela od Gerharda Richtera. Jeho výstavy, ktorých je okolo 40, reprezentujú galériu.

National Gallery

Síce sa o plánoch založiť národnú obrazáreň hovorilo dlhší čas, Anglicko k jej realizácií pristúpilo pomerne neskoro, ak by sme to mali porovnať s ostatnou Európou. Pravdepodobne to mala na svedomí skutočnosť, že v krajine absentovala významná kráľovská alebo šľachtická zbierka, ktorá by tvorila nosný pilier národnej obrazárne. Stala sa teda zbierkou sólových obrazov a takou je až dodnes. Jej ambície neboli nikdy také vysoké, aby sa stala múzeom v pravom slova zmysle. Nad historickou hodnotou zvíťazila estetická kvalita.  

Natural History Museum

Tvorí súčasť trojice väčšieho múzejného komplexu, a to popri Science Museum a Victoria and Albert Museum. Sídli na Exhibition Road (South Kensington, Londýn). Hlavné priečelie stavby preniká na Cromwell Road. V tomto prípade ide o troška inú kávu, pretože umenia tu nájdete pomenej. Svoj domov tu má totiž asi 70 miliónov kusov živočíchov a rastlín, ktoré sú rozdelené do piatich hlavných kolekcií: paleontológia a zoológia, botanika, entomológia a mineralógia. 

Keď sa už vyberiete do Londýna, prajeme Vám veľa pekný zážitkov a neupriamte svoju pozornosť iba na Elizabeth Tower/Big Ben. Určite je tu toho viac, čo stojí za povšimnutie. 

Zdroj: slovenskecentrum.sk, aestheticamagazine.com

Obrázok: freedigitalphotos.net

Komentáre

468 ad