Úžasné objavy, pod ktoré sa podpísali deti

Deti so svojou nekonečnou zvedavosť a tendenciu kráčať mimo vychodených koľají často objavia, čo my dospelí nevidíme. Magazín life-style Vám chce ponúknuť pár skvelých objavov, za ktorými stoja práve naši najmenší a ich bystré hlavičky. 

veda

10.000 rokov starý suvenír

Desaťročný Noe Cordle objavil pri hraní sa v piesku na pláži vzácny artefakt. Tento chlapec našiel počas letných prázdnin v New Jersey 10.000 rokov starý hrot šípu. Jeho rodina kontaktovala archeologickú spoločnosť a jej prezident (Greg Lattanzi) potvrdil, že išlo o kamenný hrot, ktorý pravdepodobne používali domorodí Indiánmi. Tí obývali danú oblasť pred 8.000 až 11.000 rokmi a hrot používali pri love rýb či vtákov.

Hviezdne prekvapenie 

Podľa CBC News správ sa stal v novembri 2013 10-ročný chlapec z Kanady najmladšou osobou, ktorá  objavila supernovu alebo explodujúcu hviezdu. Nathan Gray si všimol supernovu s pomocou svojho otca, ktorý vlastní a prevádzkuje Abbey Ridge Conservatory. Mladý astronóm povedal, že pozoroval nočnú oblohu po dobu šiestich mesiacov v nádeji, že uvidí hviezdnu explóziu.

Veľký zub

V apríli 2014 objavil chlapec z Michiganu niečo naozaj neuveriteľné, a to 10.000 rokov starý Mastodontov zub. Deväťročný Phillip Stoll zakopol o zub pri chôdzi naboso v koryte potoka blízko jeho domova. Zub bol hnedý, asi 8 palcov (20 cm) dlhý a mal šesť rôznych špičiek. Chlapec povedal pre CNN, že ihneď spoznal, že ide o zub. On a jeho matka kontaktovali James Harding (odborníka na plazy a obojživelníky) v neďalekom Michigan State University, ktorý im povedal, že ide o zub Mastodonta, prehistorického príbuzného dnešného slona.  

veda a deti

Australopithecus sediba

V roku 2008 trávil deväťročný Matthew Berger deň so svojím ockom /archeológom/ pri vykopávkach v blízkosti Johannesburgu v Južnej Afrike, keď objavil pozostatky, ktoré boli neskôr identifikované ako ostatky Australopithecus sediba. Dva milióny rokov staré kosti sa nachádzali na okraji oblasti, ktorú chlapcov otec skúmal pre fosílie. Vedci neskôr dospeli k záveru, že mladý bádateľ objavil kosti patriace neznámemu starovekému hominiovi alebo ľudskému predkovi. Bergerov otec a jeho tím neskôr z tohto miesta vykopali dve kostry – pozostatky dospelej ženy a mladého muža.

Zákerná huba

Viac ako desaťročie trpeli ľudia v južnej Kalifornii ochorením, ktoré viedlo neraz až k smrti. Títo ľudia prišli do styku s hubou zvanou Cryptococcus gattii. Vedci, ktorí študovali túto chorobu niekoľko rokov, neboli schopní presne určiť, kde sa ľudia stretli s touto smrtiacou hubou. Elan Filler a jej otec (špecialista na infekčné ochorenia) začali hľadať a nakoniec hubu identifikovali na troch stromoch v Los Angeleskej oblasti.

Ako vidieť, k deťom treba pristupovať zodpovedne a nebrať ich len ako “hlúpučké” bytosti. 

Zdroj: livescience.com

Obrázky: washingtonparent.com, freedigitalphotos.net

Komentáre

468 ad