Varovanie: Vychýlenie gravitačného poľa Zeme

Hoci Antarktída nevykazovala ešte pred šiestimi rokmi žiadne známky zmien, od roku 2009 sa stihlo do dnešnej doby uvoľniť z tunajších ľadovcov do okolitého oceánu až 300 triliónov litrov vody. Magazín life-style chce dnes svojich čitateľov oboznámiť s najnovšími informáciami, ktoré trápia viacerých špecialistov.

Znepokojení vedci

Vyššie uvedená skutočnosť znie naozaj hrôzostrašne a pravdepodobne taká aj bude, pretože odborná verejnosť vyjadrila vážne znepokojenie. Je totiž neprípustné, aby tak dlho spiace ľadovce začali odrazu pracovať s takou aktivitou. Ešte donedávna vykazovali totiž odolnosť voči globálnemu otepľovaniu, ba niektoré sa v dôsledku sneženia začali zväčšovať. V južnej časti Antarktídy pôsobili ľadovce stabilne, čo znamená, že prúdenie ľadu do oceánu bolo harmonické s novým ľadom vytvárajúcim sa na vrchole ľadovca. Expresnosť topenia je za posledné roky viac ako alarmujúca. Ak to pôjde takýmto tempom, určite sa budeme musieť v najbližšej dobe pripraviť na katastrofálne scenáre. Niektoré špecializované merania nasvedčujú tomu, že rozpad ľadu v Antarktíde má za následok vychýlenie gravitačného poľa Zeme. Momentálne stratila Antarktída viac vody, ako je v kanadskom jazere Winnipeg. Jednou z rizík, ktoré predstavuje takáto mohutná sila topenia, je aj nebezpečné stúpanie hladiny morí.

Profesor, ktorý znepokojeným vedcom oponuje

Oponentom doktora Berta Woutersa z Bristolskej univerzity (a ostatných podobne zmýšľajúcich odborníkov), ktorý uviedol, že najnovšie výsledky sú pre vedcov poburujúco prekvapivé, je profesor Andy Shepherd z Centra pre polárne pozorovanie a modelovanie. Ten tvrdí, že je predčasné robiť nejaké uzávery a vysielať medzi ľudí poplašné správy. Podľa neho môže byť úbytok ľadu v skutočnosti oveľa menší a výrazne pomalší.

Nuž, o pár rokov sa to určite celé vysvetlí a ukáže sa, ktorý z vedcov mal pravdu. No možno je práve teraz najvyšší čas (pokiaľ už nie je neskoro) zaoberať sa touto problematikou bližšie a zaujať stanovisko. Aký je Váš názor? Myslíte si, že štúdia doktora Woutersa je prehnaná, skreslená a mätúca, alebo je to, naopak, profesor Shepherd, kto celú situáciu akosi podozrivo zľahčuje?

Zdroj: hlavnespravy.sk

Obrázok: © [littrato] / Dollar Photo Club 

Komentáre

468 ad