Veľký tresk – podporená Einsteinova teória?

Určite každý bol aspoň raz “unesený z vesmíru”. Fascinovala nás jeho veľkosť, rozmanitosť a nádhera. Zdokonalením techniky sme stále bližšie a bližšie k novým objavom. Ten posledný popísali americkí vedci Harvardskej univerzity v pondelok, 17. marca 2014, a je naozaj veľkolepý. Týka sa totiž vzniku vesmíru.

„Zlatý grál“ astronómie

Úspechom sú unesené svetové médiá, fyzici, vedci, ale aj obyčajní ľudia. Astronómovia podporujúci teóriu Veľkého tresku objavili kľúčový dôkaz o vzniku vesmíru, tzv. gravitačné vlny. Tieto vlny sú v časopriestore ozvenou masívnej expanzie vesmíru práve po veľkom tresku. „Ak sa objav potvrdí, podarilo sa objaviť „zlatý grál“ astronómie,“ informovala agentúra Reuters. Spolupracovník tímu, ktorý zachytil gravitačné vlny, fyzik Marc Kamionkowski, hovorí, že zistenie je chýbajúcim článkom kozmológie. Ak sa objav potvrdí, médiá sa zhodujú, že by bol vhodným kandidátom na Nobelovu cenu.

Dve teórie

Dôkaz o gravitačných vlnách hľadajú vedci už desiatky rokov. Laická i odborná verejnosť pracovala dosiaľ s dvoma teóriami. Prvá je Einsteinova teória relativity z roku 1915. Práve ona odštartovala modernú éru vzniku vesmíru. Druhou teóriou je hypotéza vesmírnej inflácie z 80. rokov. Podľa nej po veľkom tresku nasledovala prudká expanzia vesmíru, ktorú spôsobili vlny gravitačnej energie. „Výsledky týchto pozorovaní sú dôkazom inflácie (vesmíru).Ukazujú nám tiež kedy k nej došlo a aký silný to bol proces,“ uviedol fyzik Avi Loeb z Harvardskej univerzity. Signál je dokonca dvakrát silnejší, ako astronómovia pôvodne predpokladali.

 Kde to všetko začalo?

Vedci k objavu použili rádioteleskop, ktorý na Južnom póle skúma mikrovlnné žiarenie kozmického pozadia. Slabé žiarenie prestupuje celý vesmír a je reliktom z obdobia krátko po veľkom tresku, kedy bol starý 380.000 rokov a horúci ako slnko. Podľa teórie inflácie by gravitačné vlny zanechali na zariadení stopy, špirálovité vzory v tomto žiarení, ktoré vedci teraz identifikovali. Vedci tak podporujú Einsteinovu teóriu a dúfajú, že čoskoro získajú nové poznatky.

Einsteinove revolučné vedomosti, zdá sa, budú s nami kráčať do konca vekov. A vždy nás prinútia zamyslieť sa, ako mohol takýto človek na našej planéte vôbec existovať. Akoby do svojej doby zavítal z inej dimenzie alebo z budúcnosti. 

Zdroj: nachrichten.yahoo.com, ČTK, denik.cz, reflex.cz

Obrázky: mysteria.sk, magazin.atlas.sk

Komentáre

468 ad