Vírus Ebola a Európa

ebolaVírus Ebola, ktorý sa šíri z Afriky, je už niekoľko mesiacov v pozornosti médii. Počet postihnutých osôb pomaly narastá. Každú chvíľu sú v karanténe pacienti s podozrením na túto chorobu v inej časti sveta. Pýtame sa, aké je riziko, že aj v Európe vypukne  táto epidémia…

V minulosti vírus Ebola pôsobil len lokálne a po niekoľkých mesiacoch  skončil uzdravením pacientov alebo úmrtím posledného pacienta. Epidémia hemoragickej horúčky, ktorú vyvoláva tento vírus Eboly, je však iná. Vznikla v marci 2014 a zatiaľ sa ju nepodarilo zastaviť. Rozšíril sa do Guiney, Sierry Leone a Libérie. Obete predchádzajúcej choroby sa počítali  na desiatky alebo stovky. No Ebola zničila v skutočnosti už tisícky ľudských životov. Pôvodca súčasnej epidémie sa volá Zaire a patrí medzi Filoviridae. Predpokladá sa, že ho prenášajú netopiere alebo aj iné zvieratá (antilopy a primáty). Príznaky sa objavia po dvoch dňoch, ale aj za tri týždne. Patria k nim vysoké teploty, slabosť, zapálené hrdlo, bolesti hlavy, zvracanie a hnačky.  Približne po dvoch dňoch dochádza ku krvácaniu, ktoré spôsobuje pokles krvných doštičiek (trombocytov). U pacientov vzniká krvácanie z nosa, úst, krvácanie do kože alebo vnútorné krvácanie. Pacienti môžu umrieť už po týždni, ale kto prežije dva týždne, má nádej na záchranu.

Našťastie, Ebola nepatrí medzi ľahko sa prenášajúce infekcie. Tento vírus sa šíri telesnými tekutinami. Ide o sliny, pot,  zvratky, stolicu alebo krv. Ohrozené sú hlavne osoby, ktoré sa o chorých starajú. Infekcia v Afrike súvisí so zlými hygienickými návykmi v chudobných oblastiach. Taktiež s tým, že pochovávajú mŕtvych v blízkosti príbytkov, alebo že ich príbuzní tajne vyhodia na ulicu. V Európe sa určite  nestane, aby chorí utekali z nemocníc a skrývali sa doma. Masové rozšírenie Eboly v Európe je teda dosť nepravdepodobné. Dôležité je dodržiavanie hygieny v nemocniciach, kde by mohol byť ošetrovaný infikovaný pacient. Riziko, že sa nakazia aj iní pacienti v čakárni, je dosť malé.

virus

Liečba tohto ochorenia je stále obmedzená. Nakazení pacienti dostávajú infúzie, transfúzie krvi, krvnej plazmy a trombocytov. Infikovaným pacientom sa taktiež podáva krvná plazma od ľudí, ktorí infekciu prežili, aby získali protilátky. Všetky vakcíny, ktoré boli vyvíjané po roku 2000, boli neúspešné. Ďalšie sú stále v štádiu vývoja. Zatiaľ sa objavili správy o úspešnej liečbe dvoch amerických dobrovoľníkov experimentálnym sérom ZMapp. Vyrobila ho kalifornská spoločnosť Mapp Biopharmaceutical, ktorú vlastní výrobca cigariet Reynolds American. Výroba vzoriek má ešte veľmi ďaleko k masovej produkcii séra. Otázne je, či sa vôbec potvrdí, že pacienti prežili vďaka séru. 

Zdroj: osel.cz

Obrázky: playbuzz.com, nbcnews.com

Komentáre

468 ad