Vírus HIV je liečiteľný

hivTo, čo bolo kedysi automaticky zabijakom, dokážeme dnes úspešne potláčať. Už aj pacienti infikovaní vírusom HIV môžu prežiť dlhý život a AIDS nikdy nedostanú. Dôležité je však včas vyhľadať odbornú pomoc a začať sa liečiť. Viac prezradí magazín life-style v nasledujúcich riadkoch. 

Nakazení velikáni

Svoje o tom vie aj komik Charlie Sheen, ktorý pred časom šokoval svet správou, že už štyri roky je nositeľom tohto smrtiaceho víru. Narozdiel od iných, ktorých vírus HIV zabil, má však Charlie veľkú nádej, že tak skoro neumrie. Súčasná medicína je totiž schopná potláčať príznaky choroby na minimum. Toľko šťastia však nemali iné známe osobnosti, za všetkých možno spomenúť Fredieho Merkuryho, ktorého vírus HIV, presnejšie samotná choroba AIDS, do ktorej prerástol, zabil.

Liečiteľný, no stále nevyliečiteľný

Vírus HIV nevieme vyliečiť definitívne, ale nakazení majú napriek tomu celkom optimistické vyhliadky na dlhý život, pravdaže len v prípade, ak sa nebránia liečbe a žijú bezpečne. Podobne ako Sheen, o ktorom sa teraz toľko diskutuje. Je síce otázne, ako je na tom herec s bezpečnosťou, zdroje mu blízke totiž tvrdia, že je naďalej dosť promiskuitný a o svojom stave sa počas tých štyroch rokov sexuálnym partnerkám nezmieňoval, isté však je, že práve vďaka liekom, ktoré dokážu vírus potláčať, sa môže pokojne dožiť celkom slušného veku. 

I keď, ako tvrdia odborníci, stále nedokážeme vírus v tele celkom vyhubiť, a teda nakazeného vyliečiť, no aj schopnosť dlhodobo potláčať jeho príznaky považujú kompetentní za veľký úspech v boji proti HIV a AIDS.

Kto je najviac ohrozený?

Ako už bolo neraz spomenuté, najviac sú HIV vírusom ohrození ľudia žijúci promiskuitne, obzvlášť homosexuáli, prípadne promiskuitní heterosexuáli a tiež narkomani, ktorí sa často nakazia infikovanými striekačkami, ktorými si drogy pichajú. Hoci im vďaka možnosti vírus liečiť a potláčať ho už v zárodku svitá na lepšie časy, liečba to je pomerne nákladná a doprevádzaná menej príjemnými vedľajšími účinkami, takže spoliehať sa na to asi nebude celkom na mieste. Najlepšou prevenciou pred HIV je teda stále žiť bezpečne, a to vo všetkých smeroch. 

______________

Zdroj

usnews.com/news/us/articles/2015/11/24/hiv-now-treatable-but-most-states-keep-laws-criminalizing-it

huffingtonpost.com/the-conversation-us/how-hiv-became-a-treatabl_b_8698438.html

Obrázok: cdn1.medicalnewstoday.com/content/images/articles/302/302724/hiv-cells.jpg

Komentáre

468 ad