Zaujímavosti, ktoré možno neviete o Mount Evereste

Viete, že by sme túto obrovskú dominantu nemuseli pokladať za najvyššiu horu sveta? Hoci je Mount Everest najvyšším bodom na Zemi, ktorý sa meria od hladiny mora, neaktívna havajská sopka Mauna Kea drží rekord ako najvyššia hora sveta vôbec. Táto sopka dosahuje síce výšku len 4.205 m nad hladinou mora, avšak siaha do neuveriteľných 6.000 m pod hladinu vody. Meraná od svojej základne na dne oceánu dosahuje neuveriteľných 10.200 m, čím je takmer o kilometer vyššia ako Mount Everest.  

Pre podaktorých bude možno novinkou i to, že hora Mount Everest zmenila už niekoľkokrát svoje meno. Určitý čas sa nazýval a Vrchom gamma, potom Štít XV a až v roku 1865, na počesť britského geografa Georga Everesta, dostala meno Mount Everest. Pod týmto menom ju dnes pozná celý svet, avšak v Nepále je známa ako Sagarmatha /Tvár nebies/ a v Tibete získala zase pomenovanie Qomolangma /Matka sveta/.

Mega unikát svetových vrchov si vyslúžil aj nelichotivé prvenstvo – najšpinavšia hora sveta. Je obrovské množstvo fotografii, ktoré horolezci zachytia na ceste za vrcholom Everestu, no len zriedka je na nich vidieť, čo tu oni sami zanechajú. Everest je posiaty nielen zosnulými horolezcami, ale aj približne 50 tonami odpadu. Svahy sú pokryté kyslíkovými fľašami, horolezeckou výbavou a mnohými ľudskými výkalmi. Eco Everest Expedition tu od roku 2008 vyzbierala cez 13 ton odpadu. Nepálska vláda dokonca zvažuje nové pravidlá, ktoré by mali vstúpiť do platnosti už v roku 2014. Každý horolezec musí z hory zniesť 8 kg odpadu. 

Možno ste počuli o mužoch, ktorým sa podarilo zdolať túto horu najviac zo všetkých účastníkov. Sú nimi dvaja Šerpovia – Apa Sherpa a Phurba Tashi, ktorí držia spoločný rekord vo výstupoch na Everest.  Tejto dvojici sa podarilo dosiahnuť vrchol hory neuveriteľných 21-krát. Phurba dosiahol vrchol sveta trikrát len v roku 2007 a Apa vyšiel na vrchol hory takmer každý rok medzi rokmi 1990 a rokom 2011.

V roku 1994 bolo dokázané, že Everest neustále  rastie a to približne 4 mm každý rok. Indický subkontinent bol pôvodne nezávislá zemská masa, ktorá sa zrazila s Áziou, čím sa začali tvoriť Himaláje. Tieto kontinentálne dosky sú stále v pohybe a spôsobujú, že hora narastá. Výskumníci z American Millennium Expedition tu v roku 1999 umiestnili satelitné zariadenia Global Positioning, aby mohli detailne zachytiť jedinečné momenty rastu. Ich presnejšie poznatky z moderných technológií viedli k oficiálnej výške Everestu na 8850 m.

Himalájske pohoria sa tvorili pred 60 miliónmi rokmi, ale história Everestu je vlastne omnoho staršia. Vápenec a pieskovcové skaly na vrchole hory boli kedysi súčasťou sedimentárnych vrstiev pod hladinou mora pred viac ako 450 000 000 rokmi. V priebehu dôb bolo dno oceánu tlačené nahor rýchlosťou až 11 cm za rok. Everest dnes  obsahuje mnohé skameneliny morských tvorov a mušlí, ktoré kedysi obývali oceán. Výskumník Noel Odell prvýkrát objavil skameneliny v skalách Everestu v roku 1924, čo dokazuje, že hora bola kedysi pod hladinou mora. 

Zdroj: listverse.com, dromedar.topky.sk

Obrázky: abc.news.go.com, ucrtoday.ucr.edu

Komentáre

468 ad