Zaujímavosti z tohtoročného udeľovania Nobelovej ceny

Prestížne ocenenie Nobelovej ceny za mier získali tento rok pakistanská tínedžerka bojujúca za práva dievčat na vzdelanie Malála Jusafzajová a indický aktivista za práva detí Kailaš Satyarthi. “Nobelovu cenu získali za vytrvalú ochranu ľudských práv, statočnosť a angažovanosť v podpore vzdelávania a posilňovania práv najviac ohrozených detí na svete,“ prehlásil Salil Shetty, generálny tajomník Amnesty International, krátko po oznámení tohtoročného držiteľa a držiteľky Nobelovej ceny za mier.

Nobelova cena za mier

Malála Jusafzajová

Bolo to v októbri 2012, keď Malálu postrelil prívrženec hnutia Taliban. Prečo? Jednoducho iba preto, lebo iniciovala vzdelávanie dievčat. Fundamentalisti berú dievčatá ako podradné stvorenia a vzdelávanie im odopierajú. Jej stav bol vážny, operovali ju v Británií. Trvalo šesť dní, kým sa prebrala, no bez pamäti a reči. Tie sa jej však začali postupne vracať a ona sa opäť zamerala na svoj pôvodný cieľ. Dnes študuje v anglickom Birminghame. Už dvakrát bola nominovaná na Nobelovu cenu, minulý rok jej Európsky parlament priznal kultovú Sacharovu cenu. 

Pakistanská tínedžerka Malala Jusaf­zajová bola a je symbolom odporu voči šialencom z Talibanu. Patrí medzi najmladších držiteľov Nobelovej ceny.

V deň svojich 16. narodenín predniesla reč na pôde OSN v New Yorku, v ktorej apelovala na dôležitosť vzdelania pre milióny detí, ktoré dnes do škôl chodiť nemôžu. Základnú školu v súčasnosti podľa BBC nemôže navštevovať 57 miliónov detí, a to najmä dievčat. Vo vzdelaní vidí možnosť obrany proti radikálnym myšlienkam.

Kailaš Satyarthi

Kailash bol v popredných miestnych novinách Hindustan Times opísaný ako „takmer neznámy človek v Indii.“ V kruhoch novinárov a účastníkov kampaní zasadzujúcich sa za odstránenie detskej práce je však aktivista viac ako známou postavou. Tichý, skromný, priateľský, ale aj vášnivý bojovník, ktorý skúsil viaceré formy protestov a stál na čele mnohých demonštrácií. Aktívne zápasí s chudobou, negramotnosťou a nezamestnanosťou, ktoré pokladá za jednu z príčin zneužívania detí. Podľa Nobelovej komisie boli všetky jeho aktivity a protesty pokojné, zamerané na potlačenie vykorisťovania detí za účelom získania finančného zisku. Kailash Satyarthi je považovaný za udržiavateľa Gándiho tradície v Indii. Satyarthi tiež prispel k rozvoju dôležitých medzinárodných dohovorov o právach dieťaťa.

Nuž, klobúk dole pred týmito ľuďmi a pravdepodobne sa máme od nich čo učiť. 

Zdroj: livescience.com, ammesty.sk

Obrázok: livescience.com

Komentáre

468 ad