Zdravý vzťah

Mnohí z vás už iste stretli osobu, o ktorej si pomyslel, že je tá pravá. Perfektne si s ňou rozumiete, máte spoločné záľuby, navzájom sa dopĺňate a ste si oporou. Ale je vaša polovička naozaj tá pravá? Magazín life-style ponúka 7 indícií, vďaka ktorým zistíte, či ste v zdravom a perspektívnom vzťahu. 

zdravy vztah

Vzájomný rešpekt

Prejaviť druhému úctu a rešpekt je v podstate veľmi jednoduché: stačí len úprimne, spoľahlivo a záväzne odpovedať na podnety. Partneri potrebujú byť vzájomne prepojení, nie deštruktívne zapletení, ale spojení. To, či náš vzťah prežije, záleží do veľkej miery na tom, ako hlboko sa dokážeme vcítiť do toho druhého a ako veľmi je pre nás dôležité, aby sme vedeli, čo náš partner denne prežíva.

Dôvera

Dá sa povedať, že vzťah začína byť až vtedy vážny, keď začneme svojmu partnerovi dôverovať. Dôvera sprevádza celý vzťah a stačí len málo, aby bola narušená. Vo väčšine prípadov môže za rozchod práve strata dôvery voči partnerovi. Okamih, kedy vstupuje klamstvo do vzťahu, je okamihom, kedy sa vzťah začne rúcať.

Poctivosť

Byť úplne úprimný a poctivý znamená rozumieť sám sebe. Človek musí byť schopný odhaliť svoje najvnútornejšie pocity, pochopiť ich, správne si ich vyložiť a zrozumiteľne pretlmočiť svojmu partnerovi. Znamená to zbaviť sa sám v sebe všetkých predsudkov, ktoré o sebe máme, všetkých psychických blokov, zábran aj strachov. Je veľmi ľahké byť zranený z úprimnosti vo vzťahu. Keď ale budete k druhému vždy pristupovať s láskou a porozumením, určite sa to môže podariť.

Podpora

Zvyčajne sa hovorí, že kvalita a pevnosť vzťahu sa spoznajú až v ťažších a vyhrotenejších situáciách. Každý z nás potrebuje pocit bezpečia, miesto, kde nájde pochopenie, ocenenie a podporu. Ide tu o akýsi azyl, v ktorom dokážeme naplno precítiť, že nie sme na riešenie problémov sami. Podpora je nesmierne motivujúci stimul, ktorý pomáha človeku zvládať prekážky a zároveň mu dáva pocit spolupatričnosti.

Spravodlivosť

Vo vzťahu je dôležité, aby boli obaja partneri spravodliví a robili medzi sebou kompromisy. Mali by ste sa striedať pri výbere filmu, výletu, ale tiež prevziať na seba striedavú zodpovednosť pri platení účtov a podobne. Ak bude rozhodovať len jeden z vás, je veľmi pravdepodobné, že medzi vami začne boj.

Priatelia

Všetky svoje voľné chvíle trávime so svojím milovaným, a tak sa kúsok po kúsku, celkom nepozorovane, vzďaľujeme od ľudí, ktorí pri nás stáli aj v tých najťažších životných obdobiach. Vzťahy každým týždňom chladnú, stretnutí ubúda a aj spoločných zážitkov už nie je toľko ako za „starých zlatých čias“. Spoloční priatelia dokážu vzťah nesmierne osviežiť, priviať dobrú náladu a byť nápomocní, keď sa s partnerom ocitnete v slepej uličke, preto nepáľte všetky mosty. 

Komunikácia

Čím dlhšie spolu ľudia žijú, tým väčšmi majú sklon k pohodlnosti, upadajú do stereotypov a čo býva jedna z najväčších chýb, prestanú sa navzájom počúvať. Ak však chcete žiť v dobrom vzťahu, dodržiavajte niekoľko zásad partnerskej komunikácie. Predovšetkým: Buďte voči sebe úprimní, hovorte priamo o tom, čo sa vám páči a čo nie. Snažte sa partneta počúvať v každej situácií. Dajte partnerovi najavo, že sa zaujímate o to, čo hovorí, prežíva…

Určite nám dáte za pravdu, že vzťahy nie sú jednoduchá záležitosť, no rozumný a otvorený človek si s nimi dokáže poradiť, pretože cíti, čo druhí potrebujú a čo im robí radosť.

Zdroj: wikihow.com

Obrázok: freedigitalphotos.net

Komentáre

468 ad