Ženy v Ontáriu pripomenuli svetu svoje právo na odhalené poprsie

poprsieZatiaľ čo v istých kútoch sveta (a je ich stále viac, ako by sme si mysleli či želali) ženy bojujú za svoje základné práva, t.j. môcť sa plnohodnotne vzdelávať, šoférovať či obliekať, ako si ony samy želajú, nájdu sa na svete aj také miesta, kde ženská rovnoprávnosť dosiahla bod, o akom sa mnohým azda ani nesnívalo. Magazín life-style dnes jedno také miesto predstaví. 

Ontário – raj nudistov?

Ženy v kanadskej provincii Ontário majú právo sa verejne odhaľovať, konkrétne svoje poprsie, a to už od roku 1996.

Preto sa nedávno stovky z nich (mnohé boli, ako inak, od pása hore obnažené) zúčastnili v meste Waterloo (Ontário) na demonštrácii, ktorej cieľom bolo všetkým pripomenúť, že ženy majú právo odhaliť si na verejnosti prsia, ak samy chcú.

Organizátorky pochodu

Pochod za právo žien slobodne odhaliť svoje poprsie zorganizovali tri sestry, ktoré mali v čerstvej pamäti negatívnu skúsenosť s istým policajtom.  Ten ich zastavil pri bicyklovaní sa „hore bez“ a upozornil ich, že tým porušujú zákon.

Mladé ženy sa však nedali a argumentovali, že sa mýli. Keď si celý konflikt začali nahrávať na mobilné telefóny, príslušník policajného zboru zrazu zmenil rétoriku a tvrdil, že chce skontrolovať, či majú na bicykloch funkčné svetlá a zvončeky. 

Trojica emancipovaných sestier to ale nenechala len tak a po nepríjemnom incidente sa vybrali na policajnú stanicu, kde na daného policajta podali trestné oznámenie za porušovanie zákona. A zjavne aj zneužívanie svojho postavenia.

Slobodné ženy

Policajt, ktorý si chcel zrejme sympatické sestry len obzrieť zblízka, očividne podcenil ich zmysel pre spravodlivosť a ovládanie kanadských zákonov.

Ženy sa v provincii Ontário smú pohybovať na verejnosti s obnaženými prsiami už takmer 20 rokov, čo je dostatočne dlhý čas na to, aby si naň zvykli aj tí najväčší konzervatívci.

Zďaleka však nešlo o prvý podobný incident.

V júni tohto roka sa zasa v meste Guelph v provincii Ontário udiala kuriózna situácia, keď mestský úradník napomenul osemročné dievča, pretože malo na plavárni oblečený len spodný diel plaviek. A to je dokonca dovolené aj u nás, nie?

Organizátorky protestu prizvali na svoju akciu ľudí oboch pohlaví a nazvali ju „Oslava všetkých tvarov a typov tela“. Každý smel prísť tak, ako sa najlepšie cíti, len nech už prestaneme robiť zo ženských pŕs niečo neprístojné a čisto sexuálne.

„Sú to len prsia, nie bomby.“

„Moje telo, moja voľba.“

Tak zneli niektoré zo sloganov, ktoré na pochode odzneli. Čo na to hovoríte? Mali by sme niečo podobné zaviesť aj na Slovensku, alebo je to už príliš? 

____________

Zdrojrt.com/news/311382-ontario-topless-protest-bare/

Obrázok: freedigitalphotos.net/images/Sexy_women_g356-Wanna_Have_Some_Fun_p159066.html

Komentáre

468 ad