Život v Grónsku – veľká neznáma

Krajina, ktorá sa kedysi s hrdosťou nazývala „zelená“, sa dnes pýši iba týmto názvom, pretože v skutočnosti sa podobá skôr na ľadovú Arktídu. Severná oblasť obrovského ostrova Grónsko je vystavená stretom Atlantiku so Severným ľadovým oceánom. Chladné prúdy držia teplotu pobreží na nízkych hodnotách. Taktiež z vnútrozemia sem prúdi ľadový vzduch. Tieto fakty majú za následok, že Grónsko sa stáva mrazivou a skutočne neľútostnou krajinou. Ľadové “čapičky” a kusy ľadu objímajú plochu o veľkosti 1.833.900 km2, a teda asi 85% celkovej plochy Grónska. V strede krajiny môže byť ľad hrbý až 3 km. Toto zodpovedá desiatim percentám celkovej sladkej vody na svete. Keby sa začal tento ľad topiť, všetky oceány by sa zodvihli o sedem metrov.

Okrem zimy tu často vládne i tma. V oblasti Qaanaaq slnko nevyjde celé tri mesiace. Nesmieme ale vynechať ani tzv. polnočné slnko, ktoré zaručene patrí ku grónskym jedinečnostiam. Vyskytuje sa na sever od polárneho kruhu. Prenikavé slnečné svetlo je tu počas celého dňa. V oblasti Uummannaq je možné vidieť polnočné slnko od 16. mája do 28. júla. Legendárne severné polárne žiarenie sa tu objavuje po celý rok, no najpôvabnejšie je v jeseni. 

O akejsi bohatšej flóre sa dá hovoriť iba v sub-arktickom páse. Ide o pomerne úzku časť Grónska a vnútorné fjordy. Väčšina územia má rozmanitú horskú vegetáciu, ktorá miestami pripomína severnú Škandináviu a inde zase Severnú Ameriku. V grónskych vodách nie je núdza o ryby, z ktorých nejedna je unikátnym kúskom.

Hlavným a najväčším mestom je Nuuk. Charakteristické pre Grónsko sú však najmä rybárske dediny či pobrežné mestá. Ľudia sa v zimných mesiacoch uložia takpovediac na spánok, aby v lete mohli vo veľkom oslavovať a tešiť sa zo svojich festivalov. Keď si vychutnáte príjemnú atmosféru koncertov, medzi ktorými tradične vynikajú aj tie cirkevné, chuť údeného sleďa, kúzlo zrúcaniny hradu Hammershus Bornholm a štyroch „okrúhlych“ kostolov, tak si môžete povedať, že ste sa dotkli grónskeho srdca. Zaujímavosti a skvostov je tu však oveľa viac. Pokiaľ by ste sa tu chceli nejaký čas zdržať, tak nie je problém ubytovať sa v niektorej z fariem.

Život v Grónsku je jednou veľkou neznámou. Namiesto zelených plání, ktoré by ste tu možno čakali, je tu ľad. Nie je ničím neobvyklým, že cesty, mrakodrapy a dopravné prostriedky majú podobu skromných obydlí, zamrznutých prírodných chodníkov a psích záprahov. Životný štýl obyvateľov je synonymom skromnosti. Oveľa viac tu ale cítiť harmóniu s prírodou. Súčasnú situáciu zachytil cez svoje snímky aj nezávislý slovinský fotograf Ciril Jazbec. Sústredil sa najmä na oblasť severného Grónska. Bol autentickým svedkom života v naozaj neľahkých podmienkach. Meniaca sa klíma núti lovcov bojovať s nepredvídateľným počasím. Mladá generácia opúšťa osady a sťahuje sa do miest, pretože si uvedomuje, že tradícia môže v tomto prípade aj zabíjať. Pokiaľ máte radi adrenalín a nevadí Vám odpútať sa nachvíľu od výdobytkov 21. storočia, tak Grónsko je skvelým tipom na dobrodružný výlet

Zdroj: trendhunter.com, geographia.com

Obrázky:  trendhunter.com

Komentáre

468 ad