Zmena klímy môže zmeniť pomer mužov a žien vo svete

Klíma Zeme sa výrazne mení a otepľovanie planéty má priamy ničivý vplyv nielen na ekosystémy koralov či ľadovce, ale aj na ľudské spoločenstvá. Človek už proces nedokáže zastaviť, vedel by ho len zmierniť alebo sa prispôsobiť tak, aby sa vyhol najhorším dôsledkom. Napriek tomu nie je spoločnosť na zvládanie extrémov počasia takmer vôbec pripravená.

zeny a muzi

Čo zistili japonskí vedci?

Nové štúdie z Japonska naznačujú, že zmena klímy môže mať v niektorých krajinách vplyv na pomer medzi ženami a mužmi. Vedci zistili, že mužské zárodky môžu byť citlivé na účinky zmeny klímy. Od roku 1970 sa teplotné výkyvy vyskytujú najmä v Japonsku, a to je dôvodom zvýšenia úmrtia plodu mužského pohlavia. V tomto období sa pomer mužov k ženám výrazne znížil a deti mužského pohlavia sa rodia stále menej. V štúdii od roku 1968 do roku 2012 japonskí vedci zistili, že mesačne zomrie priblížne 1.000 novorodencov z celkového počtu 90.000.

Niektoré štúdie naznačujú, že nedávne zmeny v Japonsku môžu byť výsledkom marca 2011, kedy sa tu odohralo  zemetrasenie a tsunami, ktoré spôsobilo viac ako 18.000 úmrtí. Hoci došlo k celkovému zníženiu percenta detí narodených v krajine deväť mesiacov po zemetrasení, nevznikol žiadny významný pokles pohlavia narodených detí v tomto období.

Vlny horúčav sú častejšie i dlhšie a v poslednom desaťročí boli príčinou desiatok tisíc úmrtí. V správe sa uvádza, že ak sa spoločnosti neprispôsobia, v najbližších desaťročiach by sa v dôsledku predpokladaného nárastu vĺn horúčav mohol zvýšiť počet súvisiacich úmrtí. V mnohých krajinách sa však predpokladá zníženie úmrtí v dôsledku chladu.

Klíma sa zahráva aj so strednou Európou. Príkladom sú za sebou idúce roky (s veľmi malým odstupom) – extrémne suchý rok 2003 a čiastočne 2007, extrémne vlhký rok 2010, mimoriadne suchý rok 2011 a čiastočne aj 2012. Ukazuje sa, že počasie je v posledných dekádach viac extrémne. Uvidíme, či sa vyplnia najhoršie prognózy vedcov alebo sa ľudstvo nakoniec adaptuje. 

Zdroj: livescience.com, aktualne.atlas.sk

Obrázok: freedigitalphotos.net

Komentáre

468 ad