Zubné mýty

Pokiaľ ide o naše zdravie, ideme sa za každou zaručenou informáciou doslova “potrhať”. Nie všetky trháky však môžu byť pre naše zdravie skutočne dobré. Mýty ovplyvňujú takmer každú oblasť nášho života, inak to nie je ani v prípade starostlivosti o zuby. Pri čítaní nášho článku sa možno pristihnete pri tom, že mnohým ste verili aj vy. 

Čím tvrdšia zubná kefka, tým lepšie!

Omyl! Tvrdá zubná kefka Vám môže viac uškodiť ako priniesť úžitok. Vzhľadom na tlak, ktorý môžete touto kefkou svoje zuby vystaviť, môže dôjsť k napätiu ďasien a následne k obnaženiu kŕčkov. Navyše, tieto kefky neodporúčajú žiadni dentálni hygienici a tvrdia, že nás privádzajú  k zlozvyku tlačiť na zuby viac ako je skutočne potrebné. 

Čierny čaj poškodzuje zuby

Zoznámte sa s ďalším mýtom, ktorý vznikol pravdepodobne preto, že sa tento druh čaju tak veľmi podobá káve. Ide však o mylné tvrdenie. Čierny čaj totiž našim zubom prospieva. Okrem toho, že zmenšuje množstvo zubného povlaku, trieslovina katechín, ktorú čaj obsahuje, napadá látkovú výmenu baktérie streptococcus mutans a tým zabraňuje tvorbe zubného kazu. Môžete ho dokonca použiť aj namiesto ústnej vody, pretože práve polyfenoly a flavonoidy čaju brzdia premenu škrobov na glukózu. Naopak, nebezpečným môže byť pre naše zuby ovocný čaj, to jemu by sme sa mali vyhýbať.

Žuvačkou nahradíme čistenie zubov

Vaše zuby vám nikdy neodpustia, ak kefku nahradíte obyčajnou žuvačkou. Aj keď môže znižovať tvorbu kazu, každopádne nenahradí účinok kefky a zubnej nite. Prečo? Neoplýva totiž schopnosťami, ktoré zubná kefka má, t.j. zabrániť zubnému povlaku, čo žuvačka veľmi nedokáže. Preto je vhodné ju použiť, ak už ráno a večer neexistuje žiadna iná možnosť.

Mliečne zuby našu starostlivosť nepotrebujú!

Ďalší mýtus, ktorému určite neverte.  Všetky naše zuby si totiž  zaslúžia dostatočnú starostlivosť a výnimkou nie sú ani tie mliečne. Práve naopak, mali by sme sa o ne starať ešte viac, keďže im hrozí možnosť vzniku zubného kazu niekedy viac ako tým stálym. Na mliečnych zúbkoch našich detí by sme si teda mali nechať stopercentne záležať, pretože ich vývoj môže ovplyvniť prerezávanie zubov v dospelosti.

Na čistenie zubov stačí minútka

Ak ste sa doteraz tejto „rady“ držali, tak na ňu zabudnite. Pokiaľ chcete, aby boli vaše zuby zdravé, pevné a silné, venujte im aj dostatok času. Najvhodnejšie je, ak si zuby čistíte minimálne tri minútky. Aj keď si myslíte, hlavne večer, že na to jednoducho nemáte čas, tak si ho nájdite, pretože práve v noci sa naše zuby regenerujú. Z tohto dôvodu potrebujú pred spaním zvýšenú starostlivosť.

Zdroj: gesundheit.de, ona.idnes.cz, pluska.sk/zdravie

Obrázky:  gdeimplant.com, dentalprofi.sk

Komentáre

468 ad