Ježišova skutočná podoba: Ako mesiáš vyzeral?

jezisVianoce si veriaci spájajú najmä s narodením Ježiša, ktorého všetci „poznáme“  ako vysokého charizmatického muža s dlhými plavými vlasmi a jasnými očami. Vedci však prišli s tvrdením, že Ježiš tak, ako ho vykresľuje Biblia, nikdy neexistoval. Poďte sa teda s magazínom life-style pozrieť na to bližšie. 

Skutočný Ježiš

Ježiš Kristus mal, zdá sa, od vyobrazovanej podoby ďaleko. Na jeho výzor si totiž posvietil britský antropológ Richard Neave, ktorý s použitím najmodernejšej technológie odkryl Ježišovu „skutočnú“ tvár. Jeho zistenia a animácie však zrejme nenadchnú väčšinu katolíkov zvyknutých na Ježišovu zažitú podobu. Nečudo, veď ak Ježiš vyzeral tak, ako ho vykresľuje britský vedec, žiadna sláva. Bývalý profesor z univerzity v Manchestri bral pri svojej práci do úvahy tri lebky židovských mužov z 1. storočia. Znalec, ktorý pôsobí v lekárskom priemysle, využil pre 3D tvár „skutočného“ Ježiša všetky dostupné zachované artefakty, ktoré pochádzajú z oblasti Izraela, prezentované tiež v dokumentoch BBC.

Typický muž tej doby

Aby správne odhadol farbu pleti, použil rôzne staroveké kresby. Pri svojej práci sa radil aj so skúsenými archeológmi a neobišiel ani Bibliu, no jeho výsledky asi nepotešia ortodoxných veriacich či Vatikán. Ježiš mal totiž podľa Neaveho nízke čelo, tmavé vlasy a široký nos, dokonca nebol ani vysoký, pričom odhadol, že meral sotva stopäťdesiat centimetrov. Vyzeral teda presne tak, ako typický chlap tej doby žijúci v danej oblasti.

Umelec priznáva, že jeho nová verzia Ježiša sice nie je stopercentná, no je pravdepodobnejšia, než jeho doterajšie zobrazenia.

Je treba podotknúť, že to nie je po prvýkrát, kto niekto vyvracia podobu Ježiša. V minulosti dokonca padli tvrdenia, že Ježiš bol černoch či dokonca žena. Tak si vyberme. Nech už vyzeral akokoľvek, jeho posolstvo, ktoré je obzvlášť na Vianoce živé a aktuálne, to nijako nemení. 

___________

Zdroj: dailymail.co.uk/sciencetech/article-3359548/Is-real-face-JESUS-Experts-use-forensics-reveal-Christ-looked-like.html

Obrázok: rightwingnews.com/wp-content/uploads/2015/12/jesus.jpg

Komentáre

468 ad