Lanová dráha – patričná dávka adrenalínu

Vyskúšali ste už lanovú dráhu? Táto zábava je obľúbená tak v lete, ako aj v zime. Jej podstatou sú trasy vytvorené z rôznych lanových prekážok, ktoré sú zavesené vo výške, a to buď na stromoch, alebo na umelo postavených stĺpoch. Nech sa páči, zaraďte túto činnosť do repertoára svojich aktivít aj vy. 

lanova draha

Tento špeciálny druh športu nie je určený iba horolezcom, ale všetkým, ktorí si chcú užiť patričnú dávku adrenalínu, miernu dávku fyzickej námahy a hlavne perfektný zážitok. Dokonale preverí zmysel pre rovnováhu a tímového ducha. Viac ako na sile záleží na technike zdolávania prekážok. Dostať sa na koniec prekážkovej lanovej dráhy však nie je iba o prekonávaní prekážok. Ide nielen o športový, ale aj spoločenský zážitok. Trasy sú prispôsobené rôznej kondícii a odvahe.

Medzi účinky tejto aktivity patrí radosť z pohybu, zábava, duševný odpočinok a neporovnateľný zážitok. Kolektívne vykonávanie je formou zbližovania a spoznávania účastníkov, preto je veľmi vhodná aj ako súčasť firemného teambuildingu, ale vedie aj k prekonaniu seba samého. Posilní dôveru v ostatných členoch tímu, podporí tvorivý prístup jednotlivca k danej úlohe, zefektívni súhru pre zvládnutie náročnejších úloh, na ktoré jednotlivec nestačí. Skúsenosti, ktoré pri zdolávaní jednotlivých úloh a prekážok účastníci získajú, môžu prenesene aplikovať pri riešení každodenných úloh v zamestnaní, no i v súkromnom živote.

Dráha je určená skutočne pre všetkých, ktorí majú chuť a odvahu vyskúšať niečo nové alebo si vyskúšať horolezeckú techniku aj z inej stránky. Nezáleží na pohlaví, ani na veku. Dôležité je iba to, ako sa cítite. Táto zábava však nie je vhodná pre ľudí, ktorí trpia závratmi, majú strach z výšok a nemajú pevný krok. Minimálna lezenievýška je 150 cm. Pre deti je určená detská lanová dráha.

Ak majú účastníci chuť a odvahu, tak pred samotným vstupom na dráhu netreba ďalšiu prípravu, každý absolvuje iba krátku inštruktáž a nácvik používania istiacej techniky.

Na Slovensku sa nachádza 10 lanových parkov. Dráhy sú prispôsobená na celoročnú prevádzku. Počas letnej sezóny sú otvorené denne a mimo sezóny je to hlavne cez víkendy, prípadne na objednávku.

Zdroj: tarzania.sk, tarzanie.cz

Obrázky: zlavabox.sk, zamenej.sk

Komentáre

468 ad