Stephen Hawking varuje

Známy fyzik Stephen Hawking varuje pred hrozbou umelej inteligencie 

Umelá inteligencia alebo umelý intelekt (pojem zaťažený obrovským množstvom nejasností) je simulovanie inteligentného riešenia problémov strojom. Ide teda o inteligenciu napodobnenú vlastnosťami počítačových programov.

Problematika umelej inteligencie (AI – Artificial Inteligence) je v súčasnej dobe predmetom rôznych diskusií. Má nielen svojich zástancov, ale aj odporcov. Známy fyzik a jeden z najväčších vedcov súčasnosti Stephen Hawking varuje pred jej hrozbou. Zostrojenie počítača inteligentnejšieho ako je človek je otázkou niekoľkých desaťročí. Stephen upozorňuje na problém, že keď vznikne inteligencia vysoko prevyšujúca tú ľudskú, vôbec nebudeme vedieť odhadnúť, čo sa stane. Či sa to zmení k lepšiemu alebo k horšiemu.

Ako by vyzeral príchod inteligentných strojov? Asi by sa výrazne líšil od čohokoľvek, čo si dokážeme predstaviť. Je možný veľmi výbušný prechod. Ale zrejme by to vyzeralo dosť inak ako vo filmoch. Už v roku 1965 si Irving Good uvedomil, že stroje s nadľudskou inteligenciou by boli schopné si veľmi rýchlo vylepšiť svoju inteligenciu ešte viac. Spisovateľ sci-fi románov Vernon Vinge tento moment nazval singularitou ” hovorí fyzik Hawking.

V tomto momente by človek prakticky stratil kontrolu a vládu nad svetom. Naša spoločnosť je riadená tokmi informácií, ktoré by pre túto umelú inteligenciu boli prirodzeným životným prostredím a človek len hostiteľom, v horšom prípade votrelcom.

Hawking sa obáva predovšetkým jedného, že ľudské schopností budú odkladať riešenie problémov do budúcnosti.

Ak by nám nadradená mimozemská inteligencia poslala správu: „Dorazíme za niekoľko desaťročí,“ odpovedali by sme, „Fajn, zavolajte nám, keď prídete, necháme svietiť.“? Asi nie, ale v prípade umelej inteligencie to viac či menej robíme,“ píše Hawking.

Hawking upozorňuje nielen na hrozby umelej inteligencie, ale vidí v tom aj množstvo pozitív – ukončenie chudoby, vojny, chorôb. Problémom podľa neho je, že nevieme predpokladať, ako sa bude správať a nehľadáme ani spôsob, ako sa chrániť. Úspech pri vytváraní umelej inteligencie bude pravdepodobne najväčšia udalosť v ľudskej histórii. Na druhej strane to však môže byť aj naša definitívna záhuba. 

Zdroj: theregister.co.uk

Obrázky: pjsaunders.blogspot.de, teachthought.com, 33rdsquare.com

Komentáre

468 ad