Vedci poodhalili reč šimpanzov

Dohady, aké úzke sú väzby opíc a prvých ľudí, pretrvávajú z dávnoveku až dodnes, no v súčasnoti to vyzerá tak, že ľudia majú okrem bežných chorôb spoločného so šimpanzmi oveľa viac.

simpanzy

Vedci z University of St. Andrews sa pustili do pozorovania tisícov šimpanzov žijúcich vo voľnej prírode a zistili, že sa dorozumievaju špecifickou rečou, ktorá sa začína podobať tej našej. Údajne sa im podarilo preložiť až 36 šimpanzích gest. Na tom by nebolo nič nezvyčajné, pretože aj ostatné zvieratá sa istým spôsobom dorozumievajú. Včely napríklad predvádzajú tanec vo vzduchu a aj rastliny majú svoju reč. Vedci ale tvrdia, že tentoraz dáva komunikácia zvierat a celý jej systém konečne zmysel. Je to vraj prvýkrát, čo sa im podarilo urobiť taký veľký krok v skúmaní jazyka organizmov (vrátane človeka). Takto by mohli lepšie spoznať evolúciu nášho jazyka a takisto jej priebeh.

opicky

Hoci sa komunikácia šimpanzov s cudzími zvieratami odlišuje od “čistej” komunikácie medzi samotnými šimpanzmi, je úžasná, pretože gestá, s ktorými sa dorozumievajú pri iných zvieratách, sa celkom podobajú na tie ľudské. ,,Šimpanzy používajú gestá na vysvetlenie správ ostatným. Sú schopné pochopiť aj informácie od iného zvieraťa,” potvdila vedúca výskumu Catherine Hobaiter. V pralese Budongo v Ugande strávila s kolegom 18 mesiacov. Za ten čas spracovali 4.500 výmen reči šimpanzov, aby pochopili ich význam. Zistili, že ľudoopi používajú 66 gest na vyjadrenie 19 významov. Zatiaľ sa im podarilo priradiť reálny význam k 36. gestám. Niektoré sú nejednoznačné a znamenajú viac veci. Napríklad schmatnutie šimpanza tým druhým znamená niečo ako ,,Prestaň!”, ,,Pohni sa!”, ale aj ,,Vylez na mňa!”. Naopak, niektoré boli jednoznačné. Ak sa chcel šimpanz hrať, začal dupať nohami. Aj keď práca vedcov má neskutočnú cenu, stále ešte chýba mnoho informácií na vysvetlenie ostatných gest. V každom prípade, veda opäť pokročila o poriadny kúsok dopredu a reč šimpanzov (veľmi podobná tej ľudskej) nebude už taká tajomná. 

Zdroj: iflscience.com

Obrázky: freedigitalphotos.net

Komentáre

468 ad